Arthrit İlacı Saçların Yeniden Çıkmasını Sağlıyor

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için bir umut: Arthrit ilacı saçların yeniden çıkmasını sağlıyor!

Yazan: Ziba Kashef

22. Eylül.2016 Yale Üniversitesi.

Yale ve Stanford üniversitesindeki araştırmacılar romatoid artrit ilaçlarının saç dökülmesi yapan hastalığı olan kişilerde saçlarda yeniden çıkmayı sağladığı konusunda çok önemli kanıtlara ulaştıklarını ortaya koydular.

Alopesia areata saçların para şeklinde parça parça  dökülmesine sebep olan otoimmün bir hastalıktır. Burada kirpikler ve kaşlar da dökülmeye eşlik eder. Hatta vücut kılları da dökülebilir. Günümüzdeki tedavilerin bu konuda belirgin bir etkisi gösterilememiştir.

Alopesia areata hastalığı olan 66 hastanın dahil edildiği çalışmada yarıdan fazla hastada saçların yeniden çıktığını ve üçte bir hastada  başlangıçtaki saç kaybının  yüzde elliden fazlasının ilk ilk üç aydan sonra  düzeldiğini gözlemlediler. Kullandıkları ilaç tofacitinib citrate 5 mg günde iki kez.

Bu çalışma 22 eylülde JCI Insight adlı dergide yayınlandı.

Bu çalışma ilacın alopesia areatada etkili olduğunu açıkça göstermektedir.

Bu sözler Dr. Brett A. King  e  aittir

Dr. Brett A.King of Yale school of Medicine, adlı bilim adamı Dr.Brittany Craiglow ile çalışmayı hazırlamış ve düzenlemiştir.

2014 te , King Xeljanz olarak piyasaya sürülen tofacitinib in alopesia areat da kullanılabileceğini ileri göstermiştir. Yani ilaç piyasada daha önceden vardı ama romatoid artrit hastalarında kullanılıyordu. İlacın kullanım alanını genişletmiştir. Yeni yapılan çalışmalarda da aynı sonuçlara ulaşılmış  benzer ilaçlarla yapılan çalışmalarda da benzer sonuçlara ulaşılmıştır.

Bu çalışmalarda eksik olan kısım tedavi süresinin uzun olması durumunda nelerle karşılaşacağız sorusu ile alopesia aretanın önemli hasarlara yol açtığı çocuk hastalar gurubudur. King bu konuda yaptığı açıklamada bu sonuçlara yakında ulaşacaklarını söylemiştir. Önceden yapılan  çalışma kısa bir sürede yapılmıştı yan etkiler ise hafifti.

Bu nedenle uzun dönem kullanım hakkında bilgi vermiyordu.

Tofacitinib alopesia areata hastalığında saç folliküllerine zarar veren immün sistem saldırısını durduruyordu. Tedaviden önce ve tedavi sırasında alınan deri biyopsilerinin incelenmesi sonucu bu süreç aydınlatılmış oldu. Bu konuda çalışmaya birlikte yer alan Columbia Universitesi bilim adamları gelecekte tedaviye yanıtı önceden bilmemizi sağlayacak genlerin tanımlanması için yardımcı olmaktadırlar. Diğer bilim adamları  şunlardır. Milène Crispin, Justin M. Ko, Shufeng Li, Gautam Shankar,
Jennifer R. Urban, James C. Chen, Jane E. Cerise, Ali Jabbari, Mårten CG Winge, M. Peter Marinkovich,
Angela M. Christiano, and Anthony E. Oro.