Saç Dökülmesi Tedavisi

Saçlar; uygarlık tarihi boyunca güzelliğin ve çekiciliğin bir simgesi olarak kabul edilmiştir. Yine tarih boyunca dönemin teknik imkanlarına bağlı olarak saç bakımı yöntemleri uygulanmıştır.

Saçlar; şekil ya da renklerinin kolayca değiştirilebilmesi nedeni ile hem kadında hem de erkekte modanın belirleyicisi konumdadır. Ancak bazı kişiler saç dökülmesi problemi yaşayabilmektedir.

Günümüzde ise saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerde oldukça konforlu bir şekilde saç ekimi uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Saç dökülmesi hem kadın hem de erkekte görülebilen bir problemdir.

Saç dökülmesi; estetik ve kozmetik problemlerin yanı sıra psikolojik bozukluklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle saç bakımı ve sağlıklı saçların kazanımı büyük önem taşımaktadır.

Günde 50 ila 100 tel arasında saç dökülmesi normal karşılanmaktadır.

Ancak bazı kişilerde günde 100 telden çok daha fazla dökülme yaşanmakta ve saçlı deride açılmalar görülmektedir. Bu durum ise tedavi edilmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saçlar Neden Dökülür?

– Yanlış saç bakım uygulamaları

– Yanlış şampuan ya da saç bakım ürünlerinin kullanılması

– Kansızlık

– Belirli vitamin eksiklikleri

– Beslenme bozuklukları

– Farklı hastalıklar için uygulanan tedavi yöntemleri

– Hormonal dengesizlik

– Genetik faktörler

– Stres

– Mantar ya da enfeksiyonlar

Saç dökülmesi nedenleri oldukça fazladır. Bunlarla birlikte kadınlarda gebelik ve menopoz dönemindeki hormonal değişimlerde saç dökülmesi problemi sıkça yaşanabilmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi farklı şekilde ve farklı nedenlerle yaşanmaktadır. Aynı zamanda saç dökülmesi problemi yaşayan her hasta farklı şekillerde değerlendirilmektedir.

Bilgi ve Randevu için:

  • 0(533) 460 39 94

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde görülen saç dökülmesi genellikle baş bölgesinin ön ve tepe kısmında yaşanmaktadır. Başın her iki alanı ve arka kısmı ileri yaşlara kadar dökülmeyebilmektedir. 30’lu yaşlarda başlayan dökülme problemi 50’li yaşlarda ise erkek nüfusunun yaklaşık yarısında görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda saç dökülmesi problemi ne kadar erken başlar ise açılma alanı ileri yaşlarda o kadar geniş olmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Erkeklerdeki bölgesel dökülmeden farklı olarak kadınlarda saç dökülmesi; seyrelme olarak yaşanmaktadır. İlerleyen saç dökülmesi probleminde ise tepe kısmında açılmalar görülmektedir. İlaç kullanımı, vitamin eksiklikleri ya da hormonal değişimler sebebi ile yaşanan saç dökülmesi, kadınlarda genellikle neden olan faktörler ortadan kaldırıldığında durmaktadır.

Saç Dökülmesinin Psikolojik Sonuçları

Saç; uygarlık tarihi boyunca güzelliğin simgesi olduğu gibi aynı zamanda statü belirlemede de önemli bir yere sahip olmuştur. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar bu durumu kabul etmekte zorlanmakla birlikte artık güzel ve güçlü olmadıklarını düşünmektedir.

Saç dökülmesi;

– Güven kaybı

– Utanma

– Sosyal çevrede zorluk

– Depresyon

– Mutsuzluk gibi psikolojik sonuçlara neden olmaktadır.

Saç dökülmesi yaşayan kişiler eski yıllarda kalıcı bir tedavi yöntemine başvurmaktansa dökülme alanını kamufle yolunu tercih etmişlerdir. Günümüzde modern tıbbın imkanları sayesinde kalıcı ve konforlu bir şekilde uygulanabilen saç ekimi tedavisi ise oldukça sık başvurulan bir yöntemdir.

Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Saç dökülmesi problemine neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra alınması gereken birtakım önlemler bulunmaktadır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

– Saç bakım ürünlerinin özenle seçilmesi

– Jöle, sprey gibi kimyasal madde içeren ürünlerin kullanılmaması

– Keratin yapısına zarar verecek saç uygulamalarından kaçınılması (perma, saç boyama)

– Aşırı ısı ile saç kurutulmaması

– Rutin saç dibi masajının aksatılmaması

– Saçların çok sıkı bağlanmaması

– Saçlı derinin hava almasının engellenmemesi

– Stresten uzak bir yaşam tarzı benimsenmesi

– Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi

Saç dökülmesi problemine karşı yukarıdaki önlemlerin alınması ile birlikte günümüzde saç dökülmesinin tedavi edilebildiği gerçeği unutulmamalıdır. Saç ekimi tedavisi kalıcı ve güvenilir bir şekilde uygulanabilmektedir.

Bilgi ve Randevu için:

  • 0(533) 460 39 94

Saç Dökülmesi Tedavisi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi doğal saç gelişimini uyaran ve kendi vücut dokularındaki hücreleri kullanarak daha yoğun bir saç görünümü elde edilen bir tekniktir.

Saç ekimi, FUE tekniği ile saçlar alınıp saçsız bölgelere nakledilmektedir. Lokal anestezi uygulanarak saç kökü alınan ve ekim yapılacak olan saçsız bölge uyuşturulmaktadır. Saç ekimi işlemi genellikle tek seanslık bir işlem olmaktadır. Ancak; hastanın saçsız bölge miktarı, hastanın verici saç yoğunluğu ve kullanılacak olan greft sayısına göre seans sayısı 2 veya 3’e de çıkabilmektedir.

FUE tekniği ile saçlar, doğal büyüme yönüne uygun olarak ve anlaşılmayacak sıklıkta ekilmektedir. Bu nedenle operasyon yapıldığı anlaşılmayacak doğal bir görünüm elde edilmektedir. Bu noktada doktor seçimi de elbette önemli olmaktadır. Doktorun tecrübesi ve ekipman kalitesi saç ekiminin başarısı etkileyen faktörlerdir.

Saç ekimi işlemi anestezi altında gerçekleşmektedir. Bu nedenle saç ekimi sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissedilmez. Ayrıca işlem sırasında ağrının en aza indirgenmesi için en ince iğneler kullanılmaktadır. Hastanın işlem sırasında rahat olması ve ağrı hissetmemesi için ayrıca saç ekimi işlemine psikolojik olarak da hazır olması gerekmektedir. Operasyon öncesinde hastaların rahatlaması için medikasyon verilebilmektedir. Hasta, ağrı hissetmemek için kendini operasyona psikolojik olarak da hazır hissetmelidir.

Saç ekimi fiyatları yapılacak olan işlemin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Saç ekimi işlemi için net bir fiyat kişi muayene edildikten sonra verilebilmektedir.

Saç ekimi işleminden 2 gün sonra yıkama gerçekleştirilmekte ve bandajlar çıkartılmaktadır. Operasyon sonrasındaki erken dönemde ağrı, şişlik ve morluklara rastlanılmamaktadır. Bu nedenle normal hayata dönüş süreci hızlıdır. Yinede vücudun diğer bölgelerine göre çok daha göz önünde olan bir alan olduğu için kabuklanmaların olması karşınızdakilerin dikkatini çekebilir. Bu nedenle 1-2 hafta kadar günlük yaşantıya şapka, bere gibi aksesuarlarla devam edilmesi önerilmektedir.

Ekilen saçların çıkması 3-6 ay alacak bir süreçtir. İlk çıkan saçlar ince ve cılız olmaktadır. Saç köklerinin uzaması, kalınlaşması ve kendini formunu bulması10 ayı bulmaktadır. Saç ekimi tedavisi sabır isteyen bir işlemdir. Ancak elde edilen başarı bu bekleme süresine değmektedir.

Bilgi ve Randevu için:

  • 0(533) 460 39 94