Saç Dökülmesinde Evde Yapılacak Tedaviler

Evde yapılabilecek şeyler arasında saçların şekillendirilmesi ve açıklık olan alanların kapatılması  bir yöntemdir. Burada çok yanlış uygulamalar da vardır. Örneğin  tepe kısmının  tamamı açık olan bir kişinin yandaki saçlarını iyice uzatarak tepeyi kapatması  çok çirkin bir durumdur. ABD başkanı Trump’ın saçları bu kadar olmasa da ön kısmı açıktır, yanlardaki saçları uzatıp şekillendirerek ön kısını kapatmıştır.

Doğal olmayan bu duruş çok iyi bir görüntü vermemektedir. Bu yöntemi kadınların uygulaması daha kolay olur. Nedeni genel olarak incelmenin daha ağırlıklı olması  ve açıklığı olan alanların erkeklerdeki kadar yaygın olmamasıdır. Kadınlar genel olarak saçlarını çok daha uzun olarak kullanabildikleri için  değişik stilde saç şekilleri ile saç dökülmesini çok  etkili bir yöntemle  gizleyebilirler.

Saç Bakımı, Saç Dökülmesini Nasıl Etkiler?

Genetik olarak saç dökülmesi  olan bayanlarda saç bakımı  ve saç spreyi, saç boyaları, saçların bigudi ile  dalgalandırılması , saçın düzleştirilmesi, sık olarak yıkanması saç dökülmesini arttırmaz. Ancak şunu unutmamak gerekir; saç bakımı nedeniyle meydana gelmiş olan bir saç dökülmesi varsa o zaman saçların perma yapılması veya boyanması dökülmeyi arttırır. Bunların yanında kullanılabilecek başka ürünler de vardır.

Saçlı deriyi gizlemeye yarayan ürünler; Couvre veya Toppik bunlara örnektir. Bu ürünleri kullandığınızda saçlar bir dahaki yıkamaya kadar daha hacimli görünürler. Burada renkli bazı kırpıntı ve toz şeklindeki maddeler saçların üzerine döküldüğünde derinin görünmesini engellerler. Burada saç rengi ile ürünün renk uyumu çok önemlidir.

Peruklar; Bunlar gerçek saç kıllarından veya sentetik kıllardan yapılır. Tüm saçlı deriyi kaplayacak kadar büyük olabildikleri gibi sadece belli bir  alanı kaplayacak kadar küçük de olabilir. Peruklar kafa derisine zamk, metal klipsler veya yapışkan bir bant ile yapıştırılabilir. Bazen çıt çıtla  saç kıllarına yapılan eklemeler sakıncalı olduğu  için önerilmezler.

Saç şekillendirici ürünler ve teknikler. Bunlar saçları daha kalın gösterirler. Boyama yapıldığında ise saçlı deri boyandığı için görünümü düzeltiyor.

Lazer fototerapi  başlıkları; Saçlı derideki ince kılların kalınlaşmasını ve büyümesini  sağlarlar. Bunların evde kullanılabilecek şekilde yapılan tipleri vardır.

Cilt kanserleri için korunma tedbirleri; Saçların incelmesi ya da dökülmesi sonucu cilt güneş ışınlarının zararlı etkilerine direk olarak maruz kalırlar bu nedenle kanser gelişme riskleri fazladır. Kanserden korunmak için güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde şapka ile dolaşmaları, güneş koruyucu krem kullanmaları önerilir. Kremler en az faktör 30 olmalıdır.

Bu Konu Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi kütüphanesinden alıntı yapılmış ve Dr. Zafer Ulusan tarafından yazılmıştır.