Saç Ekim Cerrahisi : Yenilikler, Çözümler

Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015; 8: 361–370.

Published online 2015 Jul 15. doi:  10.2147/CCID.S53980

Paul T Rose

Author information ► Copyright and License information ► Disclaimer

Özet

Saç dökülmesi hem erkekleri hem de bayanları etkileyen sık karşılaştığımız bir problemdir. En sık nedeni androgenetic alopesidir. Daha seyrek olarak travma, dermatolojik hastalıklar ve sistemk hastalıkları sayabiliriz.

Saçların azalması, kendine güven ve iyi olma halini çok kuvvetlli bir şekilde etkiler. İnsanın dış görünüşünün  iş yerinde ve kişiler arası ilişkilerde çok önemli bir rol oynaması buna neden olur. Bunun sonucu olarak saç dökülmesinin çaresini aramak için her yola başvurmak çok sık rastlanan bir durumdur.Bu açıdan bakıldığında saç ekimi cerrahisi giderek popular olmakta ve elde edilen iyi sonuçlar, doğal görünümlü saçlar ilgiyi giderek arttırmaktadır. Saç ekimi işlemi halen mükemmmel değildir. Değildir çünkü halen doktorlar daha iyi sonuçlar için arayış içindedirler.

Doğaldır ki tüm yapılacak yenilikçi girişimler donör bölgenin kapasitesi, saç köklerinin yaşam süresi ve yapılan saç ekiminin gizli olarak kalmasını sağlayacak yöntemlerle  sınırlıdır.

Saç Ekimine Genel Bakış

Saç ekimi androjenetik alopeside de aynı travmatik ve inflamatuar hastalıklardaki kadar iyi sonuçlar veren bir tedavi yöntemi olmuştur. Saç köklerini mümkün olduğu kadar küçük birimler halinde transfer etmek amaç haline gelmiştir. Bu şekilde iz bırakmadan işlem yapmak mümkün olmuştur. FUE yöntemi  geliştirilinceye kadar elde edilen sonuçlar yeteri kadar tatminkar olmamıştır. Bu yöntem  kullanılmaya başladıktan ve giderek geliştirildikten sonra tatminkar doğal sonuçlar alınmaya başlamıştır. Saç çizgisinin doğal görünüme olan katkısı ve androjenetik alopesinin patolojisi  daha iyi anlaşıldıktan sonra  çok daha doğal görünümlü ve tatmin edici sonuçlar elde edilmeye başlamıştır. FUT ise eskisi kadar yapılmamaktadır.

Saç ekimi işlemindeki gelişmeler bize çok iyi sonuçlara ulaşma şansı sağlamış olsa da  hala hastaların tüm isteklerini karşılayacak duruma gelmiş sayılmayız. Saç köklerinin korunması, saklanması, optimal büyümeleri, donör bölgenin korunması ve mümkünse geliştirilmesi çıplak alandaki saç köklerinin geliştirilmesi  çözüm bekleyen sorunlarımız olarak göze çarpmaktadır.

Bu yazıda bu konuları ayrıntılı bir şekilde araştırıp inceledik.

Go to:

Donör Alan Yenilikleri

Son 10 yıl içinde FUT operasyonundaki strip izinden nasıl kurtuluruz ile uğraşıldı. Şu anda daha az uygulanmakta olan bu yöntem artık strip izi endişesini de eskisi kadar gündeme getirmemektedir.

Strip izinden kurtulma isteği FUE nin daha çok tercih edilmesine neden olmuştur. Bu yöntemde köklerin toplanması 0,8  ila 1,1 mm lik punchlarla yapılmaktadır. Burada köklerin alınması esnasında hipopigmente yuvarlak izler oluşabilmektedir. Bunun engellenmesi için PRP uygulanması, ECM ile yara iyileşmesinin hızlandırılması kullanılan uygulamalardır. Donör bölgede Matristem uygulanması bazı saçların rejenere olmasını sağlamaktadır. Cooley ECM nin aynı oranda hasar görse bile yine de saçların uzamasın arttırdığını gözlemlemiştir.

Bu izleri engellemek için en yeni ve ümit veren gelişme micropigmentasyondur. Bu yöntem temelde deriye dövme yapılmasıdır.Küçük miktarlarda boya ile saç varmış izlenimi yaratılma amacını güder. Bunun uygulanması esnasında local anestezi uygulanır. Tüm saçlı deri yapılacaksa işlem 6 saati aşabilir.

Donör bölgede greftlerin toplanması esnasında göz ve el koordinasyonu çok  önemlidir. Bu esnada köklerin zarar görmemesi için saç anatomisinin iyi bilinmesi ve saçın derideki yerleşim biçiminin iyi bilinmesi gereklidir.Herkes bunu çok iyi yapamaz. Tek seansta çok sayıda greft toplayan doktorlarda bu durum zorluk yaratabilir.

Bu tekniğin ilk öğrenildiği zamanlarda kök toplama hızı satte 100 greftten azdır. Bu hız ile yüksek greft sayılarına ulaşılmaz. Bunu yanında doktor aldığı greftlerin transectiona uğramamasına dikkat etmelidir. Çünkü kökler çok kırılgandır. Mekanize cihazlar kullanılması daha yüksek kök toplama hızlarına ulaşılmasına yardımcı olmuştur ama yinede köklerin toplanması için hala daha yeteneğe ihtiyaç vardır. Bazı doktorlar saatte 600 grefti  fazla zarar vermeden toplayabilmektedir ama bu sık karşılaşılan bir durum değildir.

Bu durumla başetmek için son zamanlarda robot teknolojisi geliştirilmiştir.

Greftlerin Saklanması

Alınan greftler uygun soğuklukta ve solüsyonda bekletilmezse canlılıklarını kaybederler.

Bu nedenle saç ekiminin her safhasında çok titiz ve dikkatli davranmalı ekim işleminde tıbbi kurallar çok iyi bilinmelidir.