Saç Ekimi Cerrahisi

Saç ekimi, giderek artan bir seyir izlemektedir. Saç ekimi yaptıracak bir insan olmak nasıl bir şeydir bunu anlayabilmek için konuyu biraz araştırdık.

Son yıllarda gelişen teknikler ile birlikte FUE ve FUT uygulanan hastalar saç ekimi yapıldıkları anlaşılamadan kelliğe veda etmektedirler. Kadınlarda da ciddi sayıda saç ekimi yapılmaktadır.

Saç ekimi yaptırmış olmaktan duyulan utanma duygusu artık yenilmiş ve ortadan kalkmaya başlamıştır. Bunda en önemli faktörler toplumda ünlü olan kişilerin saç ekimi yaptırdıklarının herkes tarafından konuşulabiliyor hale gelmesidir. Örneğin Wayne Rooney, Aktör James Nesbitt aktör Rob Brydon, Tennis oyuncusu Rafael Nadal, TV yıldızı Calum Best hakkında saç ekimi yaptırdıkları hakkında söylentiler çok yaygın şekilde rahatlıkla konuşulmaktadır.

Konuşulan durum şudur: Acele verilecek bir karar değildir. Maliyetin çok fazla anlamı yoktur. Önemli olan işlemi yapacak olanım kim olduğudur.Bu nedenle sizin değişik tipte yapılan saç ekimi prosedürlerini bilmeniz ve aklınızda oluşan soruları saç ekimi yapan doktora sorması gerekmektedir. Ama daha önce saç dökülmesinin nedenini anlamamız gerekmektedir.

Erkek Tip Saç Dökülmesinin Nedenleri
30 lu yaşlarda her üç erkekten birisinde erkek tipi saç dökülmesi vardır. Normalde her saç kılın ömrü 3 ile 5 yıldır ve bu süre tamamlandığında yerine yenisi çıkmaktadır.

Kellik saç ekimi prosedürü ile düzeltilebilmektedir. Kel olacak mısınız ? yoksa olmayacak mısınız ? Bu tamamen genlerinize bağlıdır. Eğer testesterondan oluşan DHT ye karşı dirençli kök hücreleri oluşturan bir yapınız varsa kel kalmazsınız. Kelliğe yol açan genler her iki taraftan da gelebilir . Yani hem anne hem de baba tarafından kellik geni alabilirsiniz. Erkek tipi kellik ilerleyicidir. Saçlarınız dökülmeye başlarsa sonuçta tamamen kel de kalabilirsiniz.

Kadın Tipi Kellik
Kadın tipi kellikte değişik faktörler rol oynar. Erkek hormonları nın da etkisi vardır. Özellikle menapozda kadınlık hormonları azalınca erkeklik hormonları artar ve kelliğe yol açar. Aynı erkeklerdeki mekanizma ile kök hücreleri öldükleri için saçlar dökülmeye başlarlar.

Saç Ekim Prosedürü Tipleri
FUE SAÇ EKİMİNDE altın standard olarak kabul edilir. Tek olarak saç follikülleri alınır ve istenilen yere yerleştirilir.

FUT yönteminde ise bir şerit şeklinde saçlı deri kesilerek çıkartılır ve yeri dikilerek kapatılır. Burada hem alınan saç föllikülü sayısı azdır hem de iz bırakma durumu daha fazla görülür

SAÇ EKİMİ ACITMAZ

Saç ekimi yapılırken bölgesel olarak anestezi verilir bu nedenle istenilen bölge operasyona hazır hale getirilir böylece ağrı ve acı duyulmaz.

SAÇ EKİMİ SKAR İZİ BIRAKMAZ

FUT yöntemindeki gibi deri kesilip çıkarılmadığı için skar izi kalmaz.

SAÇ EKİMİ SONRASI İYİLEŞME SÜRESİ

FUE de birkaç hafta FUT ta birkaç ay olabilir.

SAÇ EKİMİ ÜCRETLERİ

İngiltere de 5000 ile 8000 pound, USA da 10000-15000 USD bunlar 2000 greft civarı uygulamalar içindir. Türkiyede 3000 –TL ile 500000 TL arasında değişmektedir.

SAÇ EKİMİNİN ETKİSİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR

Ortalama 4 ay sonra saçlar çıkmaya başlar. Bu bir yıla kadar uzar.

KAÇ KEZ SAÇ EKİMİ YAPILABİLİR

Genellikle bir veya iki kez bu donör bölgenin kuvvetli olup olmamasına bağlıdır.

BAŞARILI SAÇ EKİMİ NASIL OLUR

Açıklık alanın sık ve doğal görünümlü olarak kapanması istenir ama çoğu ekimde daha seyrek ekimler bile insanları tatmin eder.

EKİLEN SAÇLAR KALICI MIDIR?

Saç köklerinin alındığı yerler kalıcı köklerdir ancak yine de dökülmeyeceği garanti edilemez.