Saç Ekiminin Püf Noktaları

Saç ekimi bugün Türkiye de yaygın olarak yapılmakta olup  çok başarılı merkezler vardır. İzmir de saç ekimi, belirli merkezlerde çok iyi ellerde yapılmakta ve gün geçtikçe daha iyiye de gitmektedir.İstanbulda saç ekimi biraz farklı olarak daha kontrolsuz yapılabilen yerlerdendir. Büyük bir metropol olması nedeniyle saç ekimi çok fazla sayıda denetimsiz merkezde yapılmakta bazı merkezler bir müddet sonra kapanmakta ve kişiler ortada kalmaktadırlar. Ankara da önemli bir saç ekim bölgesidir. Manisave  Denizli  de saç ekimi yapılan illerdendir.

Saç ekiminde teknik olarak amaç  dokulara yani saç köklerine  yani greftlere zarar vermeden  en iyi koşullarda donör bölgeden toplamak yeni yerlerine ekmektir. Bunu sağlamak adına kimi merkezler mikromotor kullanır kimi kalem tekniği, kökleri yeni yerlerine ekerken kimisi  kalem kullanırken kimisi penset kullanır. Fark kullanana bağlıdır. Sonuçta ektiğiniz greftler canlı kalıp yeni yerlerinde tutuyorlarsa sonuç iyi olacaktır. Ekimi yapan kişinin mutlaka doktor olması  da bu nedenle gereklidir. Saç kökleri sonuçta bir canlı bir dokudur ve bunun yerini değiştirirken anatomi,fizyoloji,farmakoloji gibi bazı bilimleri iyi bilmek gerekir.  Dokuya zarar verirseniz zaten sonuç alma şansınız yoktur.

Saç ekimi uzun süren bir işlemdir 10  ila12 saat sürebilir. Kanla geçen hastalığın olması diğer insanlara  hastalık bulaştırır. Ekim olayı cerrahi bir uygulamadır bir tür ameliyattır. Tansiyon yükselmesi  ya da düşmesi, kanamanın çok olması, baş dönmesi gibi pek çok istenmeyen durumla karşılaşılır. Ekim sonrası enfeksiyon gibi nekroz gibi komplikasyon dediğimiz öngörülemeyen ve engellenemeyen durumlar ortaya çıkabilir.  Tüm bu durumlarda  tedaviyi doktorların üstlenmesi gerekir.

Sonuçta sağlığımız için en doğru kararı verelim.