Saçların Bakımı ve Yıkanması

Saçların Temiz Ve Sağlıklı Kalması İçin Neler Yapalım?

Saçlarımızın sağlıklı olması, onlarla ne kadar ilgilendiğimize  bağlıdır. Dökülmeyi bir kenara bırakalım,  saçlarımızın doğal ve güzel görünmesi için mutlaka ilgiye ve iyi bir bakıma ihtiyacı vardır. Saçlarımızın yapısı keratin adı verilen bir proteinden yapılmıştır. Saçlar  su ile karşılaşınca yumuşar  kolay şekil alabilir hale gelir. Kuruduğunda ise şekil almakta zorlanır ve kırılır, bozulur. Bu nedenle kuru saçların şekil alması zordur ve zorlanırsa kırılır ve uçları çatallaşır.

Temiz saçlar doğal ve güzel görünüm için gereklidir. Yağlı saçlar kirli ve çirkin görünür. Bu nedenle yıkanması gereklidir. Ama sıklığını  kişinin  kendi yapısına göre ayarlaması gereklidir. Yağlanma oldukça yıkanmalıdır ama bu sırada saçlarımızın altındaki deride kuruma ve incelme olabilir bu da sonuçta kılları dökebilir  ya da inceltir. Yıkarken kullanılan şampuanlar,suyun ılık olması, yıkama esnasında saçları hafifçe ovalamanın dışında zorlama yapılmaması, kurularken dahi acele edilmeyip orta sıcaklıkta, orta hızda kurutma yapılması  havlu ile zorlama yapılmaması dikkat edilecek temel kurallardır. Günlük olarak belli sayıda saç kılı dökülebilir bu 50 ile 100 kıl arasında normaldir  Bu dökülen kıllar  yeniden çıkacak olduğundan  sorun yoktur. Çünkü saç kıllarının bir kısmı uyku dönemine girer ve kendilerini yenilerken dökülebilr.  Sorun olan dökülme bundan daha fazlası olması ve derinin görünür hale gelmesidir. Saç ekimi için bir kişiyi değerlendirirken bu konuya dikkat etmek gerekir.

Temizlik dışında şekil vermek için kullanılan değişik maddeler vardır. Jöle,spray,briyantin gibi. Normal şartlar altında bu maddeler saçlara kalıcı zarar vermez. Yani dökülme yapsa bile tekrar çıkarlar. Ama doğru olan yaklaşım denemeden bu maddelerin sürekli kullanılmamasıdır.

Bunların dışında saçların bakımı için sıcak,soğuk,rüzgar  gibi hava şartlarında saçlarımızı korumalı ve uygun yağlarla  bakımlarını yaparak canlı tutmalıyız. Bunun için değişik yağlar kullanılabilir kantaron yağı bunlardan bir tanesidir. Saç ekimi yapıldığında da aynı bakımı ekilen saçlarımıza göstermeliyiz. Saç ekiminde izmirde önemli bir merkez olan medical hairde saçların bakımı için ayrıntılı bilgi verilmekte ve saçlara gerekli özenin gösterilmesi için kişiler özendirilmektedir.