We are here to help you with your questions about hair transplantation and hair loss!

Book an Appointment

Hair Transplantation

 
 

Hair transplantation is a medical operation that many people with hair loss problems choose to go through nowadays. Hair loss problem causes psychological, sociological and self-esteem issues to men and women. In ancient times, people who were having hair loss problems were covering their hair with hats, wigs and even olive branches (Julius Ceaser).

With the advancements in modern medicine and as a result of the new treatment methods becoming available, hair transplantation is now the solution to hair loss. We do our hair transplantation with the comfort and trust of the patients in mind and with the goal of ensuring our patients retrieve their hairline and become happier.

Continue

Initial Examination

The part of your head, where you are experiencing hair loss, is analyzed with the latest technologies to understand the density and thickness pattern of your hair.

Hair Transplantation
Operation

Patient prepares for the hair transplantation operation 1 or 2 weeks before the operation day. Hair Transplantation operation is done in a single day.

Recovery
Period

Things that need to be done and applied to the transplanted and donor area are identified by our experts based on the patient’s recovery progress. Patients are generally fully recovered in two weeks.

Happy
Result

After a couple of months from the operation, you will retrieve the hair you have been dreming of and we will be proud of your progress.


Dr.Sibel UlusanDr. Sibel Ulusan

We transplant hair as a team of doctors in every part of the operation to ensure you get the hairline you deserve.

0
GERÇEKLEŞEN SAÇ EKİMİ
0
MUTLU MÜŞTERİ
0
PLANLANAN RANDEVU
0
EĞİTİMLİ PROFESYONELLERİMİZMüşteri Yorumlarımız

Yurt dışında öğrenciyim hiç aklıma gelmeyecek şekilde bir anda saçsız kalınca Dr. Sibel Ulusan ile 2 yıl önce bu yola çıkmaya karar verdim. “Doğal olur mu?” şeklinde çok endişeliydim ama bu günkü mutluluğum tarif edilemez. Her türlü sprey ve şekillendiricileri rahatlıkla kullanıyorum istediğim kadar uzatıp kısa şekilde de kullanıyorum çok çok teşekkür ediyorum Dr. Sibel Hanıma. 🙂
Barış ERALKAN

Saçlarımın 7. ayında kendimi gerçek anlamda görsel olarak tamamlanmış hissediyorum. Dr Sibel Ulusan gerçek bir yetenek.. Kendisine teşekkür ediyor ve herkese öneriyorum.

Oktay DEMİR

4.5 ayda saçlarımın bu kadar yoğun bir görünüme kavuşmasını ben de beklemiyordum. Teşekkürler MedicalHair…

Ömer Faruk GENEL
4 yıl önce hayatıma getirdiği muhteşem değişim için Doktor Sibel Hanıma teşekkürler!
Fatih IRMAK
Yıllarca kullandığım protez saç beni oldukça rahatsız ediyordu. Tek işlemde kavuştuğum bu görünüm için teşekkürler MedicalHair….
Mehmet TUNAY

Referans alarak geldiğim MedicalHair’de istediğim sonucu aldım teşekkürler!!

Cafer SOYDAŞ

Teşekkür ederim sağ olun her şey için gayet memnunum başarılarınızın devamını dilerim. Doktor Sibel Hanım’a da selamlarımı iletin.

Ali Rıza SÖYLER

Ggörünüşüm benim için çok önemli ve fotoğrafçılık işiyle uğraşıyorum. Saçlarımı kaybettiğim anda tekrar Dr Sibel Hanım sayesinde güzel şekilde pozlar verebilmek kendimi iyi hissetmeme sebep oldu, teşekkürler.

Kadir KUŞKAYA

Saç taramayı özlemişim 🙂 Mutlu ve tamamlanmış hissetmek güzel, teşekkürler Doktor Hanıma…

Mehmet Selim DABAĞ
İşim gereği sürekli saçlarımın görünümü ve genel halim konusunda iyi hissetmek istiyordum. Saçlarımın ön çizgisinin kaybı ve tepe bölgemin açılması bakımsız görünmeme sebep oluyordu. Teşekkürler Dr Sibel Hanıma, artık bu konuda kendimi günlük hayata hep hazır hissediyorum..
İnanç KAYMAK


We are here to ensure your hair gets the healthy look you miss.

Contact Us!