Saç Ekimi

Saç Ekimi Tedavisi Nedir?

Saç ekimi tedavisi; saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin günümüzde sık başvurduğu bir yöntemdir. Saç dökülmesi problemi; kişide psikolojik, sosyolojik ve estetik problemlere neden olmaktadır ve bu nedenle saç ekimi tedavisine başvurulmaktadır. Eski yıllarda saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler dökülme alanını şapka, peruk, zeytin dalı (Julius Cesar) ile kamufle etmekteydi. Modern tıbbın gelişmesi ve estetik alanında da yeni tedavi yöntemlerine olanak sağlamasının bir sonucu olarak günümüzde saç ekimi tedavisi uygulanmaktadır. Konforlu ve güvenilir bir şekilde saç ekimi uygulanmakta ve saç dökülmesi problemi yaşayan hastaların gerek psikolojik gerekse de estetik problemlerinin önüne geçilmektedir.

Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

En sık rastlanan saç dökülme tipi erkek tipi saç dökülmedir. Bu tip dökülmede ensede iki kulak arası hizada saçlar gür kalırken; önlerde dökülme veya seyrelme görülmektedir. Saç ekimi tedavisi özünde bir doku nakli işlemidir ve tedavi esnasında aktarılan doku yine kişinin kendisinden alınmaktadır. Dökülmüş ya da seyrelmiş olan bölgeye; saçın gür olduğu enseden alınan kökler yerleştirilir. Lokal anestezi altından uygulanan ve ortalama 5-8 saat süren bir işlemdir.
Saç ekimi tedavisinde kullanılan en yeni teknoloji FUE yöntemidir. Greftlerin boyutu, saçların ekilme sıklığı ve yönü elde edilen sonucun başarısı ve doğallığında doğrudan etkilidir. Lokal anestezi altında uygulanan FUE tekniği ile kişi kendi saçıymış gibi doğal görünümlü saçlara sahip olmaktadır.

Saç Ekimi Tedavisi Öncesi

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler öncelikle alanında tecrübeli bir uzman seçmelidir. Aksi halde tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması riski oldukça yüksektir. Saç ekimi tedavisi öncesinde ayrıntılı bir muayene süreci yaşanmakta ve tedavi planlaması yapılmaktadır. Günümüzde FUE ve FUT yöntemleri, saç ekimi tedavisinde sıklıkla uygulanan yöntemlerdir.
Saç ekimi uygulamasının planlamasında kıl kökü ve greft sayılarının hesaplanması ile birlikte donör alanın değerlendirilmesi de ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
Saç ekimi tedavisi öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;
– Uygulamadan 15 gün öncesinde kan sulandırıcı etkisi bulunan herhangi bir ilaç kullanılmamalı ve aspirin alınmamalıdır.
– Uygulamadan yaklaşık 1 hafta öncesinde; yeşil çay ve diğer bitki çayları, omega-3 ya da balık yağı alınmamasına dikkat edilmelidir.
– Uygulamadan 1 gün öncesinde alkol tüketilmemelidir.
– Uygulama sabah duş alınmalıdır.
– Uygulama öncesinde herhangi bir alerjik reaksiyona karşı parfüm ve diğer kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
Saç ekimi uygulamasının gerçekleştirileceği gün saç ekim merkezine tok karna gidilmelidir.

Saç Ekimi Tedavisi Sonrası

Saç ekimi uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;
– Uygulama alanı açıkta bırakılmalıdır, herhangi bir pansumana ihtiyaç bulunmamaktadır.
– Uygulama alanının darbe, çarpma, sürtünme gibi travmatik olaylardan maksimum derecede korunması gerekmektedir. İlk 1 hafta şapka, kasket ve benzeri ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.
– Uygulama sonrasında ödem oluşmaması için uyku pozisyonunun uygulama alanının yastık ve çarşafa temas etmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
– Uygulamadan sonraki ilk birkaç gün öne eğilmekten kaçınılmalıdır.
– Uygulama sonrası birkaç gün alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
Saç ekimi tedavisi sonrasında doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalı ve önerilen ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Saç ekimi uygulamasında kontrollerin aksatılmaması da tedavinin başarısını etkileyen önemli faktörler arasındadır.

Saç Ekimi Tedavisi Yöntemleri
Saç ekimi uygulamaları günümüzde farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemler arasında Türkiye’de en çok uygulananlar; FUT ve FUE yöntemleridir.

FUT Yöntemi ile Saç Ekimi
Açılımı Foliküler Ünite Transplantasyonu olan FUT yöntemi; saçların kümeler şeklinde transfer işlemidir. Saçlı deriden alına kıl kökleri; laboratuvar ortamında değerlendirilmekte ve ayrıştırılmaktadır. Daha sonra ise uygulama alanına uygun koşullarda yerleştirilmektedir. Günümüzde FUT yönteminin alternatifi olarak çok daha konforlu yöntemlerin uygulanmaya başlaması nedeni ile fazla tercih edilmemektedir.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi
Saç ekiminde FUE yönteminin açılımı; Foliküler Ünite Ekstraksiyonudur. Bu yöntemde saçların çok kısa kesilmesi gerekmektedir. Saçlı bölgeden alınan mikrogreftlerin laboratuvar ortamında ayrıştırılması ve uygulama alanına yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulama sırasında genellikle lokal anestezi işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Saç Ekimi Tedavisi Kaç Seans Sürer?
Saç ekimi tedavisi; uygulama planlamasına sadık kalınarak gerçekleştirilmektedir. Uygulama süresi; kullanılacak tekniğe ve uygulama alanının genişliğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda tek seansın yeterli olmadığı (2500-3000 kökten fazla) durumlarda ek seans ile saç ekimi işlemi tamamlanmaktadır.

Saç Ekimi Tedavisi Fiyatları
Cerrahın tecrübesi, kullanılacak olan cihazların yeni teknoloji olması ve kalitesi fiyat üzerinde belirleyici olmaktadır. Ancak saç ekimi işlemi için internet ortamı üzerinden bir fiyat çıkartılması mümkün değildir. İşlemin fiyatı dökülme ve seyrelmenin boyutlarına bağlı olmakta ve muayene sonucunda belirlenebilmektedir.