Saç Ekiminde Ön Çizginin Doğal Yapılması

Saç ekimi esnasında donör bölgeden alınan graftlerin öndeki çiğiyi oluşturmaları ustalık isteyen bir durumdur. Graftleri öylece gelişigüzel yerleştirmezsiniz. Alınan graftlerde kökler bazen tekli bazen ikili bazen 3’lü, bazen 4’lü, bazen ise 5’li olurlar. Yani bu kadar sayıda saç teli bulundururlar. 5’li bir Graft’te 5 saç teli vardır. Yanyana sık bir görüntü nedeni olurlar. Eğer 5’li graftleri yan yana koyarsanız sık bir görüntü elde edersiniz. Onun arkasına ve yanına ne kadar sık graft koyarsanız koyun bunun kadar sık olamaz. İkinci konu ise 5’li graft syısının çok olmamsıdır. Saç ekiminde ustalık eldeki graftleri en iyi şekilde sık ve doğal görünüm elde edecek şekilde yerleştirmektir.

Herkesin donör bölgesinde istenilen sayıda saç teli içeren kök yoktur. Ön çizgiyi oluştururken kullanılan kökler tek telli olarak başlar sonra iki telliler ve 3 telliler olarak gider. Burada matematiksel simetrik bir yerleşim yapılamaz. Aksi taktirde çim adam görünümü olur yada en hafifinden ekilen saçlar ben buradayım diye bağırır.

Tüm bu konular tekniğe ait konulardır. Saç ekimi tedavisi yapılacak kişinin bu işin ne kadar incelik gerektirdiği konusunda fikir sahibi olması için verilmiştir. Saç köklerini çok ince uçlarla almak mümkündür. Ancak zarar verirseniz o kök tutmaz. Kökleri genişç alırsanız sık olarak ekemezsiniz. Sıklığın bir sınırı vardır. Ekilen bir kökün çok yakınına ikinci kök konulduğunda diğerine zarar verebilir.

Bir cm kareye ekilecek kök sayısı 45 – 100 arasında değişebilir. Ama tel sayısı ile birlikte yoğunluk ve sıklık artar. Amaç sağlıklı ve doğal görünüm olduğundan sıklığın aşırı olması doğal görünümü bazı yerlerde bozar.